Bourns Inc. 79F6R8K-TR-RC
79F6R8K-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F6R8K-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
Datasheet Download
79F6R8K-TR-RC.pdf
Availability of 79F6R8K-TR-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79F6R8K-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F6R8K-TR-RC
Internal Part NumberEIS-79F6R8K-TR-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL79F Series 28/Nov/2011
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series79F
PackagingTape & Box (TB)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating175mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F6R8K-TR-RC
Related Links79F6R8, 79F6R8K-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F6R8K-TR-RC Details Description
Related parts for 79F6R8K-TR-RC
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO263-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 46PS .1" DL R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.301 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 50K 14TSSOP datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf