TXC CORPORATION 7A-11.0592MAAE-T
7A-11.0592MAAE-T picture photo
Mfg. Part Number
7A-11.0592MAAE-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
7A-11.0592MAAE-T.pdf
Availability of 7A-11.0592MAAE-T
QUANTITY
7A-11.0592MAAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7A-11.0592MAAE-T
Internal Part NumberEIS-7A-11.0592MAAE-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7A-11.0592MAAE-T
Related Links7A-11.05, 7A-11.0592MAAE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7A-11.0592MAAE-T Details Description
Related parts for 7A-11.0592MAAE-T
IC POT DIG SGLE 100K 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35.6A PPAK SO-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERMINAL STRIP MINI 1POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-920/930 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf