TXC CORPORATION 7C-28.63636MBB-T
7C-28.63636MBB-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-28.63636MBB-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 28.63636MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-28.63636MBB-T.pdf
Availability of 7C-28.63636MBB-T
QUANTITY
7C-28.63636MBB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-28.63636MBB-T
Internal Part NumberEIS-7C-28.63636MBB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency28.63636MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-28.63636MBB-T
Related Links7C-28.63, 7C-28.63636MBB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-28.63636MBB-T Details Description
Related parts for 7C-28.63636MBB-T
IC D/A CONV 12BIT R-R QUAD28SSOP datasheet.pdf
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PREC 32-TQFN datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM RING 18-14AWG #5/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf