TXC CORPORATION 7C-40.000MCA-T
7C-40.000MCA-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-40.000MCA-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-40.000MCA-T.pdf
Availability of 7C-40.000MCA-T
QUANTITY
7C-40.000MCA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-40.000MCA-T
Internal Part NumberEIS-7C-40.000MCA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-40.000MCA-T
Related Links7C-40.0, 7C-40.000MCA-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-40.000MCA-T Details Description
Related parts for 7C-40.000MCA-T
DIODE VARACTOR 10V ESC datasheet.pdf
PHONE HI-D JACK .25" 2COND PCB datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 240POS .050" SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCREW 2.5X11MM NICKEL PLATED datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 4"X5YD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf