TXC CORPORATION 7C-44.000MCA-T
7C-44.000MCA-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-44.000MCA-T
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-44.000MCA-T.pdf
Availability of 7C-44.000MCA-T
QUANTITY
7C-44.000MCA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-44.000MCA-T
Internal Part NumberEIS-7C-44.000MCA-T
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-44.000MCA-T
Related Links7C-44.0, 7C-44.000MCA-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-44.000MCA-T Details Description
Related parts for 7C-44.000MCA-T
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf