NMB Technologies Corp. 3108NL-04W-B20-L00
3108NL-04W-B20-L00 picture photo
Mfg. Part Number
3108NL-04W-B20-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3108NL-04W-B20-L00.pdf
Availability of 3108NL-04W-B20-L00
QUANTITY
3108NL-04W-B20-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3108NL-04W-B20-L00
Internal Part NumberEIS-3108NL-04W-B20-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information3108NL-04W-B20-L00 Material
Standard Package120
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3108NL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow29.6 CFM (0.838m³/min)
Static Pressure0.104 in H2O (26.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise29 dB
Power (Watts)1.32W
RPM2600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.110A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC