Vishay/Dale TNPW0603255RBETA
TNPW0603255RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0603255RBETA
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW0603255RBETA.pdf
Availability of TNPW0603255RBETA
QUANTITY
TNPW0603255RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0603255RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0603255RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0603255RBETA
Related LinksTNPW0603, TNPW0603255RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0603255RBETA Details Description
Related parts for TNPW0603255RBETA
CONN HEADER 10POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS .100" SMD GOLD datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK PINK2CKT datasheet.pdf