TXC CORPORATION 7M48072002
7M48072002 picture photo
Mfg. Part Number
7M48072002
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 10ppm 8pF -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7M48072002.pdf
Availability of 7M48072002
QUANTITY
7M48072002 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7M48072002
Internal Part NumberEIS-7M48072002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Mode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7M48072002
Related Links7M480, 7M48072002 Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7M48072002 Details Description
Related parts for 7M48072002
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVERT BUFF/CONV 16SO datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 21A 14V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf