TXC CORPORATION 7Q-16.000MCG-T
7Q-16.000MCG-T picture photo
Mfg. Part Number
7Q-16.000MCG-T
Brief Description
OSC TCXO 16.000MHZ CLPD SNWV SMD
Datasheet Download
7Q-16.000MCG-T.pdf
Availability of 7Q-16.000MCG-T
QUANTITY
7Q-16.000MCG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7Q-16.000MCG-T
Internal Part NumberEIS-7Q-16.000MCG-T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7Q-16.000MCG-T
Related Links7Q-16.0, 7Q-16.000MCG-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7Q-16.000MCG-T Details Description
Related parts for 7Q-16.000MCG-T
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X64 WH TRANSFL datasheet.pdf
COUPLER DIRECTIONAL DCS/TX datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 500V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CB BTS 10A 8 ASY datasheet.pdf