Vishay/Dale M55342E12B6B20RWI
M55342E12B6B20RWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B6B20RWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B6B20RWI.pdf
Availability of M55342E12B6B20RWI
QUANTITY
M55342E12B6B20RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B6B20RWI
Internal Part NumberEIS-M55342E12B6B20RWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B6B20RWI
Related LinksM55342E1, M55342E12B6B20RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B6B20RWI Details Description
Related parts for M55342E12B6B20RWI
RES 1.2K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
OSC XO 37.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIE SET 4 22-16 VIB PGY datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED PRISM TRI-LVL RED YLW RED GN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf