TXC CORPORATION 7V-16.000MAAV-T
7V-16.000MAAV-T picture photo
Mfg. Part Number
7V-16.000MAAV-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7V-16.000MAAV-T.pdf
Availability of 7V-16.000MAAV-T
QUANTITY
7V-16.000MAAV-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7V-16.000MAAV-T
Internal Part NumberEIS-7V-16.000MAAV-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXC Corporation - 7V Series Ceramic Crystals
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7V-16.000MAAV-T
Related Links7V-16.0, 7V-16.000MAAV-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7V-16.000MAAV-T Details Description
Related parts for 7V-16.000MAAV-T
OPTOISOLATOR 5KV 2CH DARL 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 270 OHM 3W datasheet.pdf
RES MO 1/2W 20 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN,R/G,Y/G datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 8POS datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf