TXC CORPORATION 7V-40.000MAHE-T
7V-40.000MAHE-T picture photo
Mfg. Part Number
7V-40.000MAHE-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7V-40.000MAHE-T.pdf
Availability of 7V-40.000MAHE-T
QUANTITY
7V-40.000MAHE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7V-40.000MAHE-T
Internal Part NumberEIS-7V-40.000MAHE-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXC Corporation - 7V Series Ceramic Crystals
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7V-40.000MAHE-T
Related Links7V-40.0, 7V-40.000MAHE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7V-40.000MAHE-T Details Description
Related parts for 7V-40.000MAHE-T
SOFTWARE MODELSIM ALTERA EDITION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58C 20AWG 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 229MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf