TXC CORPORATION 7W-66.6666MBB-T
7W-66.6666MBB-T picture photo
Mfg. Part Number
7W-66.6666MBB-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.6666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7W-66.6666MBB-T.pdf
Availability of 7W-66.6666MBB-T
QUANTITY
7W-66.6666MBB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7W-66.6666MBB-T
Internal Part NumberEIS-7W-66.6666MBB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7W
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency66.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.056" (1.42mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7W-66.6666MBB-T
Related Links7W-66.6, 7W-66.6666MBB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7W-66.6666MBB-T Details Description
Related parts for 7W-66.6666MBB-T
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
SCR SENS 600V 1.5A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
90516-19-MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 1060 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSEHOLDER 100 AMP CLASS J 600V datasheet.pdf