TXC CORPORATION 7W-66.6666MBB-T
7W-66.6666MBB-T picture photo
Mfg. Part Number
7W-66.6666MBB-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.6666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7W-66.6666MBB-T.pdf
Availability of 7W-66.6666MBB-T
QUANTITY
7W-66.6666MBB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7W-66.6666MBB-T
Internal Part NumberEIS-7W-66.6666MBB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7W
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency66.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.056" (1.42mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7W-66.6666MBB-T
Related Links7W-66.6, 7W-66.6666MBB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7W-66.6666MBB-T Details Description
Related parts for 7W-66.6666MBB-T
IC COMP SNGL 4NS ULTRFAST 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR MEASUREMENT AC 68SQFN datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/16/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SLD NONSHORT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 24V 100VA datasheet.pdf