TXC CORPORATION 7X-38.400MCB-T
7X-38.400MCB-T picture photo
Mfg. Part Number
7X-38.400MCB-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 38.40MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7X-38.400MCB-T.pdf
Availability of 7X-38.400MCB-T
QUANTITY
7X-38.400MCB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7X-38.400MCB-T
Internal Part NumberEIS-7X-38.400MCB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency38.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7X-38.400MCB-T
Related Links7X-38.4, 7X-38.400MCB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7X-38.400MCB-T Details Description
Related parts for 7X-38.400MCB-T
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SW SMART 6-CH LOWSIDE PDSO36 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-500' BLACK datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf