3M 8.3MM-25MM-25-5590H-05
8.3MM-25MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
8.3MM-25MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
8.3MM X 25MM 1=25/PK
Datasheet Download
8.3MM-25MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 8.3MM-25MM-25-5590H-05
QUANTITY
8.3MM-25MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8.3MM-25MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-8.3MM-25MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline25.00mm x 8.30mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8.3MM-25MM-25-5590H-05
Related Links8.3MM-25MM-, 8.3MM-25MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
8.3MM-25MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 8.3MM-25MM-25-5590H-05
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf