CNC Tech 800-14-24D-RE-0006F
800-14-24D-RE-0006F picture photo
Mfg. Part Number
800-14-24D-RE-0006F
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
PWR CORD 15A 250V 14AWG RED 6'
Datasheet Download
800-14-24D-RE-0006F.pdf
Availability of 800-14-24D-RE-0006F
QUANTITY
800-14-24D-RE-0006F Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-14-24D-RE-0006F
Internal Part NumberEIS-800-14-24D-RE-0006F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st ConnectorIEC 320-C14
2nd ConnectorIEC 320-C19
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge14 AWG
ShieldingUnshielded
Length6.0' (1.83m)
Approval MarksCSA, cUL, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorRed
Voltage Rating250V
Current Rating15A
Operating Temperature105°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-14-24D-RE-0006F
Related Links800-14-24, 800-14-24D-RE-0006F Datasheet, CNC Tech Distributor
800-14-24D-RE-0006F Details Description
Related parts for 800-14-24D-RE-0006F
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC BLUECORE5-FM 67-WLCSP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 4MM datasheet.pdf
CUSTOM TRIM KIT FOR TWO 48"X36" datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf