| Internal Part Number | EIS-800-18-13D-WH-0006F | |
| 1st Connector | NEMA 5-15P | |
| 2nd Connector | IEC 320-C13 | |
| Number of Conductors | 3 | |
| Cord Type | SJT | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Shielding | Unshielded | |
| Length | 6.0' (1.83m) | |
| Approval Marks | CSA, cUL, UL | |
| Approved Countries | Canada, United States | |
| Color | White | |
| Voltage Rating | 125V | |
| Current Rating | 10A | |
| Operating Temperature | 105°C | |