CNC Tech 800-1801-0-SVT0-BL-00100
800-1801-0-SVT0-BL-00100 picture photo
Mfg. Part Number
800-1801-0-SVT0-BL-00100
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CORD POWER MALE-OPEN END 1M
Datasheet Download
800-1801-0-SVT0-BL-00100.pdf
Availability of 800-1801-0-SVT0-BL-00100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
800-1801-0-SVT0-BL-00100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-1801-0-SVT0-BL-00100
Internal Part NumberEIS-800-1801-0-SVT0-BL-00100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Leads
1st ConnectorNEMA 5-15P
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3
Cord TypeSVT
Wire Gauge18 AWG
ShieldingShielded
Length3.28' (1.00m)
Approval MarksCSA, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorBlack
Voltage Rating300V
Current Rating-
Operating Temperature60°C
FeaturesDrain Wire
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-1801-0-SVT0-BL-00100
Related Links800-1801-0-S, 800-1801-0-SVT0-BL-00100 Datasheet, CNC Tech Distributor
800-1801-0-SVT0-BL-00100 Details Description
Related parts for 800-1801-0-SVT0-BL-00100
RES SMD 750K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOX JUNCTION ROUND IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KIT PROG/DEBUG MSP430F 48PIN DL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V R2H 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf