Preci-Dip 800-V3-002-12-002101
800-V3-002-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-002-12-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2POS 0.100 T/H
Datasheet Download
800-V3-002-12-002101.pdf
Availability of 800-V3-002-12-002101
QUANTITY
800-V3-002-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-002-12-002101
Internal Part NumberEIS-800-V3-002-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package1,720
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-002-12-002101
Related Links800-V3-002, 800-V3-002-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-002-12-002101 Details Description
Related parts for 800-V3-002-12-002101
CONN HEADER .100" 31POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 12POS PCB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.1W D 20WQFN datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf