Preci-Dip 800-V3-013-30-001101
800-V3-013-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-013-30-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 13POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-013-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-013-30-001101
QUANTITY
800-V3-013-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-013-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-013-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package350
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-013-30-001101
Related Links800-V3-013, 800-V3-013-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-013-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-013-30-001101
RES SMD 665K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A DO15 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 16.777216MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 20TSSOP datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LP 5.08/135/7 BK datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM FLATPOWER datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 190MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf