Preci-Dip 800-V3-014-6B-002101
800-V3-014-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-014-6B-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 14POS 0.100 T/H
Datasheet Download
800-V3-014-6B-002101.pdf
Availability of 800-V3-014-6B-002101
QUANTITY
800-V3-014-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-014-6B-002101
Internal Part NumberEIS-800-V3-014-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-014-6B-002101
Related Links800-V3-014, 800-V3-014-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-014-6B-002101 Details Description
Related parts for 800-V3-014-6B-002101
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 6.6MH 10A TRI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 29A TO-220FP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 2A 65 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf