Preci-Dip 800-V3-016-30-001101
800-V3-016-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-016-30-001101
Brief Description
CONN HDR 16POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-016-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-016-30-001101
QUANTITY
800-V3-016-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-016-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-016-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package400
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-016-30-001101
Related Links800-V3-016, 800-V3-016-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-016-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-016-30-001101
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 7MM datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
32BIT INITIATOR/TARGET SPARTAN datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 81POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf