Preci-Dip 800-V3-019-22-002101
800-V3-019-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-019-22-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 19POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-019-22-002101.pdf
Availability of 800-V3-019-22-002101
QUANTITY
800-V3-019-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-019-22-002101
Internal Part NumberEIS-800-V3-019-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package170
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-019-22-002101
Related Links800-V3-019, 800-V3-019-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-019-22-002101 Details Description
Related parts for 800-V3-019-22-002101
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 72POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 380MA 1.68 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1.5A 2CH 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 4V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf