Recom Power RP15-2415SFW/P
RP15-2415SFW/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2415SFW/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP15-2415SFW/P.pdf
Availability of RP15-2415SFW/P
QUANTITY
RP15-2415SFW/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2415SFW/P
Internal Part NumberEIS-RP15-2415SFW/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2415SFW/P
Related LinksRP15-24, RP15-2415SFW/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2415SFW/P Details Description
Related parts for RP15-2415SFW/P
CAP FILM 0.75UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX8546 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
HEATSHRINK 2.36MM ID 50MM L datasheet.pdf
GRF4 APPLIANCE INLET FILTER 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER POWER DETECTOR 6-18GHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf