Preci-Dip 800-V3-020-40-001101
800-V3-020-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-020-40-001101
Brief Description
CONN HDR 20POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-020-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-020-40-001101
QUANTITY
800-V3-020-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-020-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-020-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package200
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-020-40-001101
Related Links800-V3-020, 800-V3-020-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-020-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-020-40-001101
RES SMD 715K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR 3.3V 8USOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Wire Wrap datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
3300UF 100V 35X35 datasheet.pdf