TDK Corporation C3216X7R1V225K160AB
C3216X7R1V225K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1V225K160AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1V225K160AB.pdf
Availability of C3216X7R1V225K160AB
QUANTITY
C3216X7R1V225K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1V225K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1V225K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1V225K160AB
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1V225K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1V225K160AB Details Description
Related parts for C3216X7R1V225K160AB
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf