TE Connectivity AMP Connectors TX40SC45-2218
TX40SC45-2218 picture photo
Mfg. Part Number
TX40SC45-2218
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H SLVR
Datasheet Download
TX40SC45-2218.pdf
Availability of TX40SC45-2218
QUANTITY
TX40SC45-2218 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40SC45-2218
Internal Part NumberEIS-TX40SC45-2218
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.575" (40.00mm)
Shell Size - Insert23, H
Thread SizeM34x1
Cable Exit45°
MaterialStainless Steel
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40SC45-2218
Related LinksTX40SC, TX40SC45-2218 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TX40SC45-2218 Details Description
Related parts for TX40SC45-2218
IC OPAMP GP 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
IC REG 5OUT BCK/LINEAR 48LFCSP datasheet.pdf
RES 2.45K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf