Preci-Dip 800-V3-029-20-101101
800-V3-029-20-101101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-029-20-101101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 29POS 0.200 T/H
Datasheet Download
800-V3-029-20-101101.pdf
Availability of 800-V3-029-20-101101
QUANTITY
800-V3-029-20-101101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-029-20-101101
Internal Part NumberEIS-800-V3-029-20-101101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-029-20-101101
Related Links800-V3-029, 800-V3-029-20-101101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-029-20-101101 Details Description
Related parts for 800-V3-029-20-101101
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.62"L X 2.27"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 90MA 4-DIP V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 5.5" 0.102" BK datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf