Preci-Dip 800-V3-041-40-001101
800-V3-041-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-041-40-001101
Brief Description
CONN HDR 41POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-041-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-041-40-001101
QUANTITY
800-V3-041-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-041-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-041-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions41
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-041-40-001101
Related Links800-V3-041, 800-V3-041-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-041-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-041-40-001101
CAP FILM 1800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 100V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 39.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 1005 datasheet.pdf