Preci-Dip 800-V3-042-30-001101
800-V3-042-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-042-30-001101
Brief Description
CONN HDR 42POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-042-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-042-30-001101
QUANTITY
800-V3-042-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-042-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-042-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package90
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-042-30-001101
Related Links800-V3-042, 800-V3-042-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-042-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-042-30-001101
MEMORY CARD COMPACTFLASH 2GB datasheet.pdf
IC STATIC SHFT REG 8STG 16-TSSOP datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 433MHZ 1 BUTTON datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf