Preci-Dip 800-V3-051-30-001101
800-V3-051-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-051-30-001101
Brief Description
CONN HDR 51POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-051-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-051-30-001101
QUANTITY
800-V3-051-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-051-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-051-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions51
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-051-30-001101
Related Links800-V3-051, 800-V3-051-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-051-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-051-30-001101
FLEX CABLE - AFF02G/AF02/AFE02T datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADR 64POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 78POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 33UF 35V X7R 2220 datasheet.pdf
FPA/C 697MDL753 1.5M datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf