Preci-Dip 800-V3-054-40-001101
800-V3-054-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-054-40-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 54POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-054-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-054-40-001101
QUANTITY
800-V3-054-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-054-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-054-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-054-40-001101
Related Links800-V3-054, 800-V3-054-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-054-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-054-40-001101
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 30V SOT-23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 36DSBGA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.2A 6VFDFPN datasheet.pdf