Preci-Dip 800-V3-055-20-001101
800-V3-055-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-055-20-001101
Brief Description
CONN HDR 55POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-055-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-055-20-001101
QUANTITY
800-V3-055-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-055-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-055-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-055-20-001101
Related Links800-V3-055, 800-V3-055-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-055-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-055-20-001101
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf