Preci-Dip 800-V3-056-30-001101
800-V3-056-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-056-30-001101
Brief Description
CONN HDR 56POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-056-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-056-30-001101
QUANTITY
800-V3-056-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-056-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-056-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-056-30-001101
Related Links800-V3-056, 800-V3-056-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-056-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-056-30-001101
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
1 INCH HST WHITE 200/6" PKG datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINEAR BROADBAND AMP 8TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
D4NH-8BAS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf