Panasonic Electronic Components EEE-FC0J220AR
EEE-FC0J220AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC0J220AR
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FC0J220AR.pdf
Availability of EEE-FC0J220AR
QUANTITY
EEE-FC0J220AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC0J220AR
Internal Part NumberEIS-EEE-FC0J220AR
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current45mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC0J220AR
Related LinksEEE-FC, EEE-FC0J220AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC0J220AR Details Description
Related parts for EEE-FC0J220AR
WIRE WW 30AWG RED 5" 50PC/PK datasheet.pdf
TERMINAL TURRET DUAL .078" L datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 5POS datasheet.pdf