Souriau Connection Technology D38999/20FB35SNL
D38999/20FB35SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB35SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FB35SNL.pdf
Availability of D38999/20FB35SNL
QUANTITY
D38999/20FB35SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB35SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB35SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB35SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FB35SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FB35SNL Details Description
Related parts for D38999/20FB35SNL
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 198K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HWTM2 208-480VAC 3PH-THRM MTR datasheet.pdf
IC VIDEO MUX AMP HS MULTI TQFN datasheet.pdf
CONN JACK 3.5MM R/A STEREO SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf