Preci-Dip 800-V3-058-20-001101
800-V3-058-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-058-20-001101
Brief Description
CONN HDR 58POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-058-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-058-20-001101
QUANTITY
800-V3-058-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-058-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-058-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions58
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-058-20-001101
Related Links800-V3-058, 800-V3-058-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-058-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-058-20-001101
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1500VA CHAS MNT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC XCVR 1.6-2.7 GBPS 64-HVQFP datasheet.pdf
OSC XO 11.059MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC DRIVE,10HP,480V,7.5KW,3PH datasheet.pdf
INS CRIMP PUNCH datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS 16MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOT323 datasheet.pdf