Preci-Dip 800-V3-061-20-001101
800-V3-061-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-061-20-001101
Brief Description
CONN HDR 61POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-061-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-061-20-001101
QUANTITY
800-V3-061-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-061-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-061-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions61
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-061-20-001101
Related Links800-V3-061, 800-V3-061-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-061-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-061-20-001101
SMD GRABBER TEST CLIP BLACK datasheet.pdf
RES SMD 220KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SINGLE KEY TRAPPED STD ACTR datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 3C UNSHLD 600V datasheet.pdf