Preci-Dip 800-V3-061-30-001101
800-V3-061-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-061-30-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 61POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-061-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-061-30-001101
QUANTITY
800-V3-061-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-061-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-061-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions61
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-061-30-001101
Related Links800-V3-061, 800-V3-061-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-061-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-061-30-001101
ENCODER HT 2CH 512CPR 11MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf