Preci-Dip 800-V3-061-40-001101
800-V3-061-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-061-40-001101
Brief Description
CONN HDR 61POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-061-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-061-40-001101
QUANTITY
800-V3-061-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-061-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-061-40-001101
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions61
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-061-40-001101
Related Links800-V3-061, 800-V3-061-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-061-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-061-40-001101
RES 250 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 125PS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf