| Internal Part Number | EIS-800AC2REDCAP | |
| RoHS Information | 800A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Accessories - Caps | |
| Series | 800A | |
| Switch Type | Pushbutton | |
| Shape | Round | |
| Color | Red | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| For Use With/Related Products | 800A Series | |
| Mounting Type | Snap Fit | |
| Size | 7.45mm Dia x 3.50mm H | |