| Internal Part Number | EIS-800AWSP8M61RE | |
| RoHS Information | 800A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 800A | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Round, Plunger | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 800AWSP8M61RE | |
| Related Links | 800AWS, 800AWSP8M61RE Datasheet, E-Switch Distributor | |
 | 929850-01-25-10 | Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | datasheet.pdf | |