Yageo RT0603CRD0751K1L
RT0603CRD0751K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0751K1L
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0751K1L.pdf
Availability of RT0603CRD0751K1L
QUANTITY
RT0603CRD0751K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0751K1L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0751K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0751K1L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0751K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0751K1L Details Description
Related parts for RT0603CRD0751K1L
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
GRILL REPLACEMENT BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CIR 16C 16#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf