| Internal Part Number | EIS-800AWSP9M61RE | |
| RoHS Information | 800A Series RoHS Cert of Compliance | |
| 3D Model | 800AWSP9M61xE.stp | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 800A | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |