Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09261R00000G0L
Y09261R00000G0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09261R00000G0L
Brief Description
RES 1 OHM 8W 2% TO220
Datasheet Download
Y09261R00000G0L.pdf
Availability of Y09261R00000G0L
QUANTITY
Y09261R00000G0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09261R00000G0L
Internal Part NumberEIS-Y09261R00000G0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09261R00000G0L
Y09261R00000G0L Details Description
Related parts for Y09261R00000G0L
CABLE CORE RIBBON/FLEX 23.00MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CSP-32/TCSP-32 STENCIL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf