American Technical Ceramics 800B2R0BT500XT
800B2R0BT500XT picture photo
Mfg. Part Number
800B2R0BT500XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
800B2R0BT500XT.pdf
Availability of 800B2R0BT500XT
QUANTITY
800B2R0BT500XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 800B2R0BT500XT
Internal Part NumberEIS-800B2R0BT500XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 800B
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800B2R0BT500XT
Related Links800B2R0, 800B2R0BT500XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
800B2R0BT500XT Details Description
Related parts for 800B2R0BT500XT
RES SMD 249 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TUBING CORR SLIT 0.31" X 100'BLK datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf