Vicor Corporation VE-J20-EY-F3
VE-J20-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J20-EY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J20-EY-F3.pdf
Availability of VE-J20-EY-F3
QUANTITY
VE-J20-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J20-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-J20-EY-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVE-Jxx-xx-F3.stpVE-Jxx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J20-EY-F3
Related LinksVE-J20, VE-J20-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J20-EY-F3 Details Description
Related parts for VE-J20-EY-F3
CAP FILM 0.027UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIE AMPLMT FERR 530/353 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 423FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 1MM datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf