Preci-Dip 802-V3-014-20-001101
802-V3-014-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-014-20-001101
Brief Description
CONN HDR 14POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-014-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-014-20-001101
QUANTITY
802-V3-014-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-014-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-014-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package250
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-014-20-001101
Related Links802-V3-014, 802-V3-014-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-014-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-014-20-001101
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
GDT 230V 20KA datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 240KHZ RRO 28QSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 130POS datasheet.pdf