Preci-Dip 802-V3-014-32-002191
802-V3-014-32-002191 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-014-32-002191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 14POS 0.100 SMD
Datasheet Download
802-V3-014-32-002191.pdf
Availability of 802-V3-014-32-002191
QUANTITY
802-V3-014-32-002191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-014-32-002191
Internal Part NumberEIS-802-V3-014-32-002191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package550
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-014-32-002191
Related Links802-V3-014, 802-V3-014-32-002191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-014-32-002191 Details Description
Related parts for 802-V3-014-32-002191
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf